وقتی داشتم یکی از سایت های افراد به ظاهر (در عمل رو نمی تونم قضاوت کنم) موفق (حالا از چه نظر؟ خیلیاشون میگن پول یا ثروت) رو می دیدم به نکته‌ی خیلی جالبی برخوردم. بزارین سایتش رو هم بگم سایت عباس منش.

من چند سال پیش سایتشون رو دیده بودم و به نوعی کاربری محسوب می‌شدم که میشه گفت با برند عباس منش آشنایی داره و توی قیف مشتری اون مراحل آخر رو طی می کنه.

قیف مشتری، قیفی هست که در مباحث فروش مطرح شده و مراحل آخرش به این معنی هست که مشتری به سمت خرید نزدیک تر میشه.

پس قاعدتاْ به این سایت (اگه میخواستم خریدی انجام بدم) اعتماد داشتم. اما نکته ای که نباید هیچوقت فراموش کنیم اینه که همیشه پای اعتماد که میاد وسط خیلی عوامل مثل بازاریابی و فروش و … توش دخیل هستن.

یک وبسایت شاید روی این موارد خیلی کار کرده باشه و باعث اعتماد کاربر بشه و کاربر اگه بخواد خریدی در سایت انجام بده کاملاْ مطمئنه که آقای عباس منش کلاهبردار نیست یا … و بیاد به همون واسطه خریدش رو انجام بده؛ ولی باز هم بطور ناخودآگاه افراد بدبینی (و شاید سینه سوخته از کلاهبرداری های اینترنتی)مثل من حتماْ میان و مجوز های قانونی رو بررسی می کنن.

همون طور که تا اینجا این مقاله رو خوندین باید شما هم مثل من تعجب کرده باشید که چرا وبسایت عباس منش با این سابقه نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد نداره؟!

برای همین برام سوال شد؟ واقعا برای فروش اینترنتی نیاز به اینماد هست؟ الزاماْ خیر

یعنی حتما نیاز نیست که در شروع یک کسب و کار اینترنتی اینماد داشته باشه اما این سایت با این سابقه فرق می کنه.

اینماد به چه دردی می خوره؟

خب شاید بپرسین اصلاْ اینماد به چه دردی می خوره؟

خیلی ساده است شکایت از سایت در صورت ندادن خدمت یا محصول چه فیزیکی چه غیر فیزیکی مثلا فایل دانلودی. یا عدم عودت وجه کیف پول شما در وبسایت که این مورد یک خورده پیچیده تره و نمی خوام اینجا بهش بپردازم.

خب فرض کنید یکی از بستگان یا دوستان مورد اعتماد ما این وبسایت رو معرفی کرده باشه: اون موقع قطعاْ‌ اعتماد ما خیلی بیشتر از حالتی که گذری با وبسایت آشنا شدیم جلب شده. پس میریم و خرید رو انجام میدیم.

و اگه خدایی نکرده با بدقولی سایت (مثلاْ‌ پیش خرید یک محصول دانلودی و حاضر نشدن محصول به موقع یا خطای پستی در محصولات فیزیکی یا خرید وبینار آنلاین و مشکل فنی موقع برگزاری وبینار) مواجه بشیم چه تضمینی وجود داره که در صورت پاسخگو نبودن سایت از طریق مراجع قانونی بتونیم موضوع رو به نتیجه برسونیم؟ بدون اینماد مسلماْ هیچی.

مشکل دیگه سایت عباس منش

این موارد رو خواهشاْ ساده نگیرید: یک مورد دیگه‌ای که از دیدنش در سایت عباس منش بهت زده شده بودم این بود که:

‌‌بعد از دانلود فایلهای محصولات، آنها را در مکانی امن در کامپیوتر خود ذخیره کنید زیرا بر طبق شرایط و ضوابط سایت‌، ممکن است ۶ ماه پس از تاریخ خرید شما‌، لینک‌های دانلود حذف شود.

اگه مشتری این پیغام رو نبینه یا جدی نگیره و بعد از اون مدت فایلی که خریده حذف بشه یا در مثال دیگه‌ای موقع خرید یک گوشی از فروشگاه مثلاْ دیجی فلان گوشی ساخت چین بجای کشور مدنظر مشتری باشه اون موقع چه اتفاقی میوفته؟

وقتی سایت اینماد داره خیلی راحت از سایت شکایت میکنید و کل پول تون مرجوع میشه اما وقتی نباشه باید هر دری بزنید تا شاید بتونید از پشتیبانی یا صاحب سایت پول‌تون رو پس بگیرید.

مزیت اینماد اینه که باعث اعتماد کاربر میشه و برای درگاه های پرداخت مستقیم (نه واسط!) الزامی هست. اما باز مورد دیگه ای من در بررسی وبسایت عباس منش بهش برخوردم این بود که سایت درگاه پرداخت مستقیم سداد بانک ملی رو داشت!

موارد نارضایتی در سایت های بدون اینماد وجود داره: همین چند وقت پیش وقتی سایت احمد کلاته (یکی دیگر از به ظاهر موفقان) رو از طریق تبلیغات وسیع اینترنتی بررسی می کردم برای اینکه سنجیدن بازدهیش و صحت ادعاهای این فرد (قضاوت نمی کنم اما به نتیجه‌ای نرسیدم) اسمش رو در گوگل سرچ کردم و حدس می زنید به چی رسیدم؟

نارضایتی یک مشتری! اصلاْ نمی خوام به اینکه حق با مشتری بود یا نبود بپردازم؛ این وبسایت اتفاقاْ اینماد داشت و مشتری که از این وبسایت دوره ای رو خریداری کرده بود تونسته بود از طریق اینماد با پیگیری به پولش برسه اصلاْ نمی خوام ماهیت سایت رو با هم مقایسه فقط می خوام تفاوت داشتن اینماد رو ببینید.

چه بسا افرادی که با سهل انگاری مبالغ زیادی از این موضوع متضرر شدند.

بستن منو