یادمه وقتی خیلی کم سن و سال بودم از این روش برای مخفی کردن پوشه ها توی ویندوز استفاده می کردم. روش خیلی آسونیه و البته امکان لو رفتن هم زیاده خب. بهترین روش برای مخفی سازی اطلاعات خصوصا تصاویر شخصی استفاده از متودهای رمزنگاری با استفاده از نرم افزار های به خصوص و یا قفل درایو با استفاده از Bitlocker هست که من اینجا نمی خوام وارد جزئیات بشم و فقط می خوام یه روش خیلی معمولی و جالب رو برای مخفی کردن پوشه آموزش بدم که امیدوارم خوشتون بیاد.

مرحله اول: مخفی کردن آیکون پوشه

روی پوشه کلیک راست کنید و مطابق تصویر بالا روی Properties کلیک کنید و از زبانه Customize روی change icon کلیک کنید.

سپس روی یکی از آیکون های بدون شکلی که در تصویر می بینید کلیک کنید. حال همان طور که می بینید تصویر پوشه به حالت بی رنگ درآمد و فقط اسم پوشه مشخص شده است.

مخفی کردن آیکون ویندوز

مرحله دوم: بی نام کردن پوشه

در حالت دوم روی اسم پوشه راست کلیک کرده و Rename را می زنیم یا پوشه را انتخاب کرده و F2 را فشار می دهیم تا به حالت تغییرنام پوشه برویم. سپس بطور همزمان Alt+255 (عدد 255 رو از روی کیبورد به ترتیب فشار می دهیم) مشاهده می کنیم که نام پوشه نیز پنهان شد و دیگر اثری از آن مشاهده نمی شود.

مخفی کردن نام پوشه ویندوز

راه تشخیص پوشه های مخفی بسیار آسان است و در این روش پوشه ها به سرعت پیدا می شوند. به عنوان مثال یک راه برای تشخیص مکان پوشه(ها) در دسکتاپ این است که کلیک راست کرده و Refresh را بزنید. برای مدت کوتاهی تصویر پوشه نمایان شده و سپس به سرعت به حالت مخفی در می آید.

همچنین زمانی که موس را به طور اتفاقی در حالت کشیدن به مکان پوشه ببرید؛ پوشه نیز به رنگ حالت انتخاب در می آید و مشخص می شود؛ این روش زمانی که فولدر را درون file explorer جستجو می کنید بیشتر خودنمایی می کند چون یک پوشه بدون نام و عکس است اما تاریخ و دیگر مشخصات آن مخفی نشده است.

برای اینکه کمی بهتر پوشه را مخفی کنیم می توانیم با کلیک راست روی آن و انتخاب Hidden از قسمت Attributes آن را مخفی کنیم. ممکن است اخطاری مبنی بر مخفی شدن سایر زیرپوشه ها و فایل ها دریافت کنیم که با کلیک بر روی Yes ادامه می دهیم.

تنظیمات مخفی کردن پوشه

برای نمایش مجدد باید به Folder Options مراجعه کرده و از قسمت Hidden files and folders گزینه Show Hidden files, folders and drives را انتخاب کنیم تا فایل ها، فولدر ها و درایو های مخفی در فایل اکسپلورر نمایش داده شود.

نمایش پوشه های مخفی ویندوز

در نهایت بهترین راه برای پنهان سازی اطلاعات در ویندوز استفاده از نرم افزار های رمز نگاری است. نکات بالا برای مخفی کردن موقت یک پوشه یا فایل پیشنهاد می شود اما در جهت جلوگیری از افشای اطلاعات توصیه می شود تا از نرم افزار های مخصوصی که برای اینکار ساخته شده اند استفاده کنید.

نظر شما راجع به این پست چیست؟ شما هم در گذشته این روش ها یا داشتید یا خیر؟

خوشحال می شوم نظر و تجربه تان را با ما به اشتراک بگذارید.

بستن منو