میدون سامانه جامع هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کار هست که یکی از اون ایده های خیلی خوب اجرا شده و تقریبا بکر محسوب میشه که چند وقتی هست شب ها روی آنتن شبکه 3 میره.

اگه اهل تلویزیون باشید (هرچند احتمالش کمه) حتما یکسری کارآفرین رو روی استیج این برنامه دیدید که از کسب و کارشون و مسیر و چالش هاشون میگن و به دنبال برنده شدن (چه بسا معروف شدن برندشون یا همون awareness branding 🙂 ) توی این مسابقه و جذب چند صد میلیون تا چند میلیارد سرمایه برای رونق کسب و کارشون هستن.

داوران میدون
داوران میدون

خب تا اینجای کار شاید بگید به من چه! بهتون حق میدم اما خواستم یه معرفی مختصری راجع بهش داشته باشم. اما موضوع از جایی شروع میشه که رفتم داخل سایتشون؛ من از UX/UI در حال حاضر چیز زیادی نمی دونم اما اغلب بخش های سایتش خوب طراحی شده بود و تجربه کاربری بدی نداشت.

داخل سایت ثبت نام کردم داخل پنل کاربری با یک فاجعه امنیتی روبرو شدم که شاید به نظر اکثر افراد چیز مهمی نباشه اما متخصص های حوزه توسعه وب و امنیت می دونن من چی میگم.

یک فیلد رمز عبور که رمز عبور کاربر داخلش به کاربر نمایش داده شده و این یعنی اینکه رمز عبور داخل دیتابیس بدون هیچ گونه کدگذاری ذخیره شده!!!

مسابقه میدون
ذخیره پسورد کاربر در دیتابیس سایت میدون

خیلی از مهندسای ایرانی به این باگ ها عادت کردن در واقع میشه گفت با وجود این سطح از دانش امنیتی نباید از شنیدن خبر های نظیر لو رفتن اطلاعات هویتی چند میلیون ایرانی و یا لو رفتن اطلاعات 30 میلیون مشتری بانک ملت تعجب کرد.

خب شاید از خودتون بپرسید که رمزعبور من به چه درد مسئولین سایت می خوره اما بهتره که این ریسک رو در نظر نگیرید و تصور کنید که اطلاعات حریم خصوصی شما توسط سایت محفوظه اما اگه دیتابیس میدون دست یک هکر حرفه ای بیوفته چطور؟

باز هم خیلیا می گن ما که اطلاعات خاصی توی اون سایت نداریم اما این حرفتون وقتی درسته که اون رمزعبور تون رمز عبور ایمیل همراه بانک و کلی حساب دیگه نباشه. چرا؟

چون اینجا هم ایمیل شما لو رفته و هم رمز ایمیل تون و این یعنی اینکه در یک حرکت هکر به تمام حساب هایی که به ایمیلتون متصله دسترسی پیدا کرده و این یعنی فاجعه.

یادمون نره حریم خصوصی و امنیت کاربرای یک سایت باید اولویت بالای هر سامانه ای باشه وگرنه در صورت نفوذ قطعاً عواقب سنگینی برای کاربران داره و اگه مسئول سازمان این اشتباه رو بر عهده بگیره قطعا جریمه سنگینی براش به همراه داره (نظیرش رو در کشور های غربی زیاد می بینیم).

بستن منو