فعالسازی نسخه کامل و به اصطلاح ما کامپیوتری ها کرک نرم افزار به امری بدیهی و معمول در دنیای نرم افزار ایران تبدیل شده است. امروزه کمتر کسی است که از کامپیوتر و تلفن همراه هوشمند استفاده کند و نرم افزارهای قفل شکسته ای بر روی آن نصب نباشد.


نرم افزار قفل شکسته چیست؟

نرم افزاری است که برخی قابلیت های کامل آن به صورت پولی و غیر رایگان عرضه می شود. کاربر برای استفاده از تمامی امکانات آن ملزم به پرداخت حق اشتراک (خرید نسخه کامل نرم افزار) می باشد.

در حالیکه نرم افزارهای کاملاْ رایگان کم نیستند اما بسیاری از نرم افزارهای معروف در دنیای کامپیوتر که به کرات در ایران استفاده می شوند، به صورت غیرقانونی استفاده می شوند؛ مثل ویندوز، آفیس، نرم افزارها و بازی های اندرویدی و IOS.

چرا باید از نرم افزارهای قفل شکسته استفاده کرد؟

به دلیل ‌تحریم، امکان خرید این نرم افزارها به صورت قانونی وجود ندارد، همچنین با وجود قیمت بالای ارزهای خارجی در حال حاضر حتی در صورت امکان خرید؛ بسیاری عملاْ توانایی پرداخت هزینه های نرم افزارهای خارجی را ندارند.

در نتیجه بسیاری راه میانبر و غیراخلاقی شکستن قفل نرم افزارها را انتخاب می کنند و آن ها را از وبسایت های بی شمار دانلود نرم افزار ایرانی دانلود و استفاده می کنند.

کرک ویندوز و برنامه های گوگل پلی

سوال اینجاست؛ با وجود تحریم های نرم افزاری و شرایط بسیار سخت نرم افزاری (و دیگر تحریم ها) چگونه اخلاق را زیر پا نگذاشته و حداقل جز در موارد خاص از نرم افزارهای قفل شکسته استفاده نکنیم؟

بسیاری استفاده از این نرم افزارها را مجاز می دانند و استدلال های خودشان را هم دارند، اما اگر بخواهیم منصفانه و بدون غرض به مسئله نگاه کنیم؛ اینکه ما از یک نرم افزار خارجی مثلاْ شش هزار دلاری استفاده کنیم، و حتی فرضا با کمک آن درآمد کسب نکنیم، انسانی است؟

از هر دستی بدی از همون دست میگیری

به نظر بنده دلیل اینکه صنعت نرم افزار ایران در بخش نرم افزارهای کامپیوتری موفقیت چندانی کسب نکرد، همین بوده است. نه اینکه امروزه هر نوجوانی وقتی با استفاده از کامپیوتر به دنبال چیزی است، و آن را دارای هزینه می بیند، به دنبال کلک زدن و دریافت آن محصول یا خدمات به شکل رایگان با استفاده از راه های میانبر است؟

زمانیکه پک های نرم افزاری چندین هزار دلاری را به قیمت تنها چند هزار تومان تهیه می کند؛ آیا اصلاً می داند که نرم افزار غیر رایگان و پولی هم وجود دارد؟

‌استفاده از محصولات الکترونیکی به شکل غیر مجاز به گسترش تقلب و کلک دامن زده است، برای این نوجوان در آینده به دست آوردن هر خواسته ای به صورت سریع و ضرب العجل و رایگان کاملاً جا افتاده است، در نتیجه احترام به حقوق دیگران برایش بی معنی است.

در این چند سطر فقط به چند مورد کوچک از معضلات چند بعدی این مشکل اشاره کردم؛ ما اگر به ذات خود بنگریم، اگر به پیشینه خود بنگریم، قطعاً با این هم نظریم که همه ما انسان ها یکی هستیم و اگر به هر شکلی بدون رضایت اون شخص از زحماتش استفاده کردیم، برای خود ما هم روزی اتفاق خواهد افتاد.

چطور بدون کرک نرم افزار زندگی کرد؟

فرقی نمی کند که یک عکاس ساده باشید و عکس هایتان را با فتوشاپ ادیت کنید و یا منشی که با ورد نامه ها را تایپ میکنید؛ اگر مثل بنده هم هر روز با نرم افزارهای زیادی سر و کله می زنید؛ این خبر خوش وجود دارد که می شود با اخلاق حرفه ای از سیستم های کامپیوتری و نرم افزارهایشان استفاده کرد.

چند سالی است که نرم افزار آزاد به وجود آمده و نرم افزارهای کاملاً رایگان و با کیفیت بالا کم نیستند؛ خوشبختانه برای هر نرم افزار کرک شده متداولی جایگزین هایی وجود دارد:

لینوکس به جای ویندوز؛ گوگل داکز و لیبرا آفیس و چندین انتخاب دیگر به جای ورد و نرم افزاهای آفیس، نرم افزارهای رایگان اندروید و آی او اس به جای نسخه پولی آن ها!

شما چطور؟ از چه نرم افزارهایی استفاده می کنید، تمایل به استفاده از نرم افزار به صورت آزاد (بدون کرک) دارید؟ در بخش نظرات سایت و یا آپارات منتظر نظر شما هستم.

این پست دارای 4 نظر است

 1. حرف دل منو زدی
  تازه این موضوع هم هست که کرک ها میتونن قفل برنامه رو حذف کنن و در کنارش میتونن کد های باب طبع خودشون رو به برنامه اضافه کنن، مثلاً برای جمع آوری اطلاعات کاربر یا کیلاگر و …

  1. بله خیلی معضلات داره کرک نرم افزار؛ مخصوصا حریم خصوصی و کیلاگر که شما بهشون اشاره کردید.
   داخل نسخه اولیه ارائه به ویروس اشاره خیلی مختصری داشتم، اما در نسخه های بعدی حذف شد متاسفانه.

 2. آره خیلی بده من خودم یک برنامه نویسم ، کار برنامه نویسی هم خیلی سخته ، دوست ندارم یک نفر کاری که من و دوستام چند ماه و بعضی وقتا چند سال براش ده نفری تلاش کردیم رو تو دو دقیقه کرک کنند .

  1. سلام محمدرضا جان
   دقیقا همین طوره؛ ما ایرانی ها چطور دل‌مون میخواد نرم افزارهای بقیه رو بدون اجازه شون استفاده کنیم ولی طبق قانون کارما همین بلا سر خودمون نیاد.
   نرم افزاری که توسعه دادین چیه؟ بیشتر برامون ازشون بگو، اگه دوست داشتی میتونیم اینجا رایگان به همه معرفی اش کنیم.

بستن منو